DB24NEWS

Stiri de calitate!

Pregătit pentru funcția de premier încă din aprilie?! Presa din județul lui Veștea i-a dat de gol pe politicieni!

Nominalizarea liberalului Adrian Veștea pentru funcția de premier al României pare că a fost pregătită de mai multă vreme: Mai exact, chiar înainte de votul asupra moțiunii de cenzură care a dărâmat cu un scor istoric Guvernul Bolojan în Parlament.

Presa din Brașov, unde Veștea este președintele Consiliului Județean, titra încă din 30 aprilie, citând surse politice din PNL și PSD, că „gruparea Thuma ar negocia intens cu PSD să „trântească” la vot Guvernul Bolojan și că îl pregătește pe Adrian Veștea, președintele Consiliului Județean Brașov și prim-vicepreședinte al PNL, să devină viitorul premier al României într-o viitoare guvernare PSD – PNL – UDMR”.

Nu știam de planul președintelui. Desemnarea făcută de președintele Nicușor Dan e constituțională„, a declarat Sorin Grindeanu, astăzi.

Potrivit aceleași surse, Veștea este unul din apropiații președintelui PNL Ilfov, Hubert Thuma, unul din principalii contestatari ai lui Bolojan în interiorul partidului care l-ar fi ajutat pe acesta să ajungă în funcția de prim-vicepreședinte al formațiunii.