PNL primește un duș rece! ”Îi văd așa înfierbântați… Să nu uite că PSD i-a salvat de cel puțin 3 ori”!
Senatorul de Dâmbovița, Titus Corlățean, a făcut o analiză obiectivă a situației politice actuale din România, în cadrul unei emisiuni la un post național de televiziune. Pe fondul unei crize politice adânci, marcată de tensiuni care escaladează, peste care se suprapun instabilitatea economică și conflictele de securitate, Corlățean a remarcat slaba calitate a negociatorilor politici, dar și mediocrizarea elitei politice și administrative, lucru care, în opinia sa, a dus la situația pe care o traversează astăzi România.
”Nu mai există negociatorii de altă dată, calitativ vorbind. Oamenii nu mai au capacitatea să dialogheze și să găsească o soluție de compromis. Oamenii mor cu dreptatea lor în brațe. Situația asta de conflicte care au generat niște consecințe economice majore la nivel mondial și le simțim pe propria piele. În actualul context, cei care vin cu pozițiile acestea absolutiste n-au înțeles în ce situație suntem”, a declarat acesta.
- ”E nevoie foarte rapid de un guvern, care chiar și în doi pași”!
”Am văzut lucruri care păreau absolut imposibile în România în ultimii ani, așa încât e nevoie, de o manieră obiectivă și dezinhibat de orice apartenență ideologică, foarte rapid de un guvern care chiar și în doi pași, pentru că un guvern mare nu se mai poate în clipa de față. Nici PSD nu mai e la 37-38%, e adevărat, când ai 22% nu mai contezi cât ai contat în alte vremuri. AUR-ul a venit revanșard, neavând însă experiența politică… O să moară revoluția la un moment dat și cu AUR-ul în brațe și ei nu înțeleg încă acest lucru. PNL-ul nu mai este nici el ce a foat oarecum în altă viață… Nu-i înțeleg pe cei care se pretind liberali, nu știu câți mai sunt așa cum erau și cum România are nevoie, spun eu ca social-democrat”, a arătat social-democratul.
- ”Când îi văd așa înfierbântați… ei uită niște chestiuni”!
El le-a reamintit celor de la PNL că PSD i-a salvat în cel puțin trei situații.
”Să nu uite liberalii că PSD-ul i-a salvat de cel puțin 3 ori și am susținut cel puțin trei guvernări ale PNL: o dată cu 20%, în 2007, când au scos PDL-ul cu sprijinul PSD de la guvernare, votul pentru guvernul Ludovic Orban l-am dat noi, ”ciuma roșie”… De asta, când îi văd așa înfierbântați, ei uită niște chestiuni în care totuși, din rațiuni în care și noi, deși câștigasem alegeri, ni s-a spus de la președintele Iohannis ”nu vă dau guvernare că vreau guvernul meu”, am acceptat pentru stabilitatea României în plină pandemie să dăm un guvern liberal”.
Coorlățean a explicat că, în actuala criză, vina este împărțită, dar că deciziile inflexibile ale premierului Bolojan au fost cele care au destrămat coaliția. Mai mult, el a arătat că a fost doar o chestiune de conjunctură politică decizia PSD-AUR de a răsturna împreună guvernul.
”N-a fost o chestiune de a face bara bara și să mergem împreună. A fost o chestiune de conjunctură politică”, a precizat acesta.
”Acum totul e atât de volatil… Această încăpățânare de a nu dialoga, de a nu găsi soluții, costă România uriaș, economic, social și sunt loviți și oamenii de afaceri și cei de rând. Se trezesc oamenii ăștia?”
”Am asistat de un număr de ani la o mediocrizare a elitei administrative și politice în România. Sunt varii considerente și rezultatele le vedem în clipa de față. Anumiți șefi politici trebuie să se trezească pentru că ei nu înțeleg că, dacă nu se așază la masă, păstrând o orientare euroatlantică esențială pentru noi, pentru resursele și pentru securitatea națională, vor plăti și vom plăti cu noi toți, clasa asta politică. Și când apar revoluțiile populare nu mai rămâne nimic. Soluțiile politice care apar din astfel de situații de criză în niciun caz nu au capacitatea de guvernare a României. E un moment foarte dificil, e critic, în care decidenții ăștia din România ar trebui să se trezească, cineva să îi trezească și să îi decidă ca, dincolo de orgolii personale, de gusturi amare, și am avut în acest timp, dar cu toate acestea ne-am refăcut, apropo de pesediști și liberali, am reușit să stăm la masa aia. Asta este ideea, dacă nu se trezesc, vom plăti cu toții!”, a mai punctat social-democratul.
