DB24NEWS

Stiri de calitate!

Femeile parlamentar din PSD au inițiat un proiect pentru incriminarea distinctă a femicidului în Codul Penal

Deputata de Dâmbovița, Carmen Holban, anunță lansarea unei inițiative legislative care vizează îmbunătățirea cadrului legislativ privind prevenirea și combaterea violenței împotriva femeilor, prin introducerea infracțiunii de femicid ca infracțiune distinctă în Codul Penal.
Femeile-parlamentar din PSD vor organiza o consultare cu oficiali din Ministerul Justiției, Ministerul Afacerilor Interne, Ministerul Public, Ministerul Sănătății, precum și cu reprezentanți ai societății civile, ai mediului academic, specialiști în drept penal și experți în violență domestică.
Protejarea vieții femeilor este o prioritate pentru noi. Alături de colegele mele din PSD, ne-am asumat să schimbăm realitatea în care violența devine normalitate. O realitate în care la fiecare 12 minute cineva devine victimă a violenței, iar în 66% din cazuri aceasta este o femeie.
Teodora era însărcinată. Avea planuri, vise! A fost împușcată pe stradă, în plină zi. Nu este doar o statistică – este o tragedie care ne privește pe toți.
Inițiem incriminarea distinctă a femicidului în Codul Penal.
Nu pentru că vrem să inventăm noi infracțiuni, ci pentru că forma extremă de violență împotriva femeilor merită un răspuns clar, ferm și proporțional din partea legii. Pentru că nu mai putem tolera să tratăm aceste crime ca pe simple „accidente” ale violenței domestice.
Vom dialoga cu toate instituțiile, cu experții, cu societatea civilă. Vom invita la masă toate forțele politice – pentru că viața femeilor nu aparține vreunui partid. Alte țări europene au făcut deja acest pas. Este timpul ca și România să demonstreze că își prețuiește jumătate din populație.
Fiecare femeie merită să trăiască fără frică!