DB24NEWS

Stiri de calitate!

Cel mai mare proiect din istoria municipiului, de peste 20 de milioane de euro, a fost semnat, astăzi, la Moreni!

Noi contracte cu finanțare nerambursabilă  au fost semnate astăzi, în județul Dâmbovița!
Este vorba despre  contracte de finanțare pentru modernizarea comunităților dâmbovițene, prin investiții în educație, mobilitate urbană și conservarea patrimoniului cultural.
Primul contract a fost semnat la Moreni,  de primarul municipiului Gabriel Purcaru și de directorul general al ADR Sud-Muntenia, Liviu Gabriel Mușat.
Proiectul, „Promovarea mobilității urbane sustenabile în municipiul Moreni”, are o valoare de aproximativ 96.000.000 lei și prevede înființarea unei autogări, reabilitarea a 5,8 km de drumuri locale, achiziționarea a 6 autobuze electrice, amenajarea a 4 zone pietonale și realizarea unui sistem modern de management al transportului public, contribuind astfel la un transport mai eficient, mai sigur și mai prietenos cu mediul.
 Contracte de finanțare au semnat, tot astăzi, la sediul CJD, primăriile Corbii Mari, Mănești, Potlogi, Bucșani, Aninoasa și Răzvad.
În luna aprilie a acestui an, în doar două zile, au fost semnate 14 contracte de finanțare pentru dezvoltarea comunităților din județ, în valoare de peste 323.800.000 lei.