DB24NEWS

Stiri de calitate!

Atacuri grețoase la adresa Justiției de la PNL și USR sau cum funcționează ipocrizia politică!

Deputatul liberal de Dâmbovița, Aurelian Cotinescu, a ieșit astăzi, într-o postare pe pagina de facebook, cu acuzații grave la adresa justiției. El remarcă, în lumina ultimelor evenimente în care au fost implicați lideri PNL și USR, că sunt presiuni din partea sistemului judiciar, dar că acestea nu vor fi obstacole în ”reformarea clasei politice și a reformelor susținute de Bolojan”.

  • S-a declanșat operațiunea ”smiorcăiala” la PNL și USR

Când numele unui membru PNL sau USR apare în lumina reflectoarelor ca având probleme cu legea dosarul devine musai ”unul politic”.

Prezumția de nevinovăție funcționează numai dacă sunt ”ai lor”, nu și în cazul adversarilor politici la adresa cărora devin extrem de gălăgioși.

Cum era de așteptat, nici deputatul USR de Dâmbovița, Daniel Blaga, nu s-a lăsat mai prejos. Discursul  unuia dintre ”apărătorii justiției” se schimbă în funcție de context: acum nu mai e luptă pentru corupție, ci sunt dosare ”la ordin”.
Afirmațiile deputaților vin la doar o săptămână de la revolta fără precedent a judecătorilor din România care au denunțat atât în plan  intern, dar și la toate organismele internaționale în materie, încercarea de subordonare a puterii judecătorești de către puterea politică din România.
Secţia pentru judecători constată existenţa unui atac fără precedent la adresa independenţei justiţiei şi a decis apărarea independenţei  judecătorilor. Judecătorii au reclamat  degradarea constantă a statului de drept în România prin încercarea susţinută de subordonare a puterii judecătoreşti de către puterea politică.
Raportul Justiției  transmis organismelor internaționale – în care este menționat de 10 ori numele premierului interimar Ilie Bolojan, numele lui Cristian Ghinea USR,  Dominic Fritz, Oana Gheorghiu, Ana Birchall a fost postat pe site-ul CSM. (sursa Mediafax)