Operatorii din domeniul transportului alternativ de persoane ”taxați” de inspectorii ITM Dâmbovița
Zeci de angajatori din domeniul transportului alternativ de persoane au fost controlați de inspectorii de muncă Dâmbovița.
Aceștia au verificat 44 de angajatori, ocazie cu care au identificat peste 160 de persoane care lucrau fără forme legale, prin intermediul platformelor digitale.
Inspectorii ITM Dâmbovița au aplicat sancțiuni contravenționale în valoare totală de peste 6.920.000 de lei. De asemenea, în cadrul acestei campanii, a fost aplicată și o amendă în valoare de 140.000 de lei unui angajator la care prestau activitate șapte persoane care aveau contractul individual de muncă suspendat. Inspectorii de muncă au dispus 42 de măsuri obligatorii pentru intrarea în legalitate, pentru neconformități ca lipsa contractelor individuale de muncă la sediul sau punctele de lucru ale angajatorilor sau neîntocmirea evidenței timpului de muncă.
„Rezultatele controalelor confirmă faptul că, în pofida numeroaselor acțiuni de verificare desfășurate de ITM Dâmbovița în ultimii ani și a sancțiunilor aplicate, o mare parte a operatorilor din domeniul transportului alternativ continuă să ignore obligațiile prevăzute de legislația muncii și să utilizeze forță de muncă fără forme legale.
În cazul transportului alternativ, OUG nr. 49/2019 stabilește în mod expres că activitatea conducătorilor auto se desfășoară în calitate de angajați ai operatorilor de transport alternativ”,a precizat Marius Lixandru, inspector-șef ITM Dâmbovița.
„Munca nedeclarată nu reprezintă doar o încălcare a legii, ci și o formă de vulnerabilizare a lucrătorilor, care sunt lipsiți de protecția și drepturile pe care le oferă un contract individual de muncă. Rezultatele acestei campanii demonstrează că fenomenul continuă să fie prezent în domeniul transportului alternativ, motiv pentru care acțiunile de control vor continua și în perioada următoare. Fac apel la operatorii economici să respecte prevederile legale și să înțeleagă că dezvoltarea unei afaceri nu poate fi construită prin ignorarea drepturilor celor care muncesc”, a mai spus acesta.
